Lakossági Tájékoztatás A parlagfűről

A parlagfű virágzása
-hazánkban többnyire július 10. után kezdődik, tömeges virágzása augusztus és szeptember hónapban van.

Védekezés ellene:
-fontos a megelőző védekezés: erre a legjobb módszer a talaj és környezet megfelelő ápolása
-figyeljünk, hogy területünk gondozott és karbantartott legyen



A már jelenlévő növény elleni küzdelem lehetséges módjai:
-gyomirtás, vegyszeres kezelés,
-mechanikai védekezés:  nagyobb összefüggő területen évi 2-3 szori gép talajművelés
-kapálás
-kaszálás
-talajtakarítás, füvesítés

Parlagfű bejelentése:
-2014-től érhető el valamennyi önkormányzat számára az Önkormányzati Parlagfű Bejelentő Rendszer (ÖPBR), amelynek üzemeltetési feladatait a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) koordinálja.
- Ez a rendszer biztosítja a regisztrált önkormányzatok számára a bejelentés alapján induló eljárás intézéséhez kapcsolódó adatok és események rögzítését, az ügyintézési folyamat vezérlését, továbbá a rögzített adatok alapján automatikusan legenerálja az ügyintézéshez kapcsolódó nyomtatványokat.

Bejelentés parlagfűvel és gyomnövénnyel szennyezett ingatlanokról

Vonatkozó jogszabályok: Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletről szóló 2008. évi XLVI. törvény
A parlagfű elleni közérdekű védekezés végrehajtásának, valamint az állami, illetve a közérdekű védekezés költségei megállapításának és igénylésének részletes szabályairól szóló 221/2008. (VIII. 30.) Korm. rendelet
Az illetékekről szóló 1990 évi XCIII. törvény.
Bejelentés benyújtásának módja:
a) papír alapú – kötelezendően alkalmazandó nyomtatványon: igen – nem
b) személyesen (a Polgármesteri Hivatal Ügyfélszolgálatán vagy a Hatósági Osztály Általános Hatósági Csoport ügyintézőinél ügyfélfogadási időben)
c) elektronikus úton

Bejelentés tartalma:

A bejelentésnek tartalmaznia kell a gyomnövényekkel, parlagfűvel szennyezett ingatlan pontos címét, helyrajzi számát.
A hatáskör gyakorlója, illetékesség: A hatáskör gyakorlója a jegyző.
A hatósági eljárás: Az eljárás során a jegyző kötelezi növényvédelmi feladatok elvégzésére, parlagfű esetén közérdekű védekezés azonnali hatályú elrendelése.
Eljárás illetéke, igazgatási szolgáltatási díj: Az eljárás illeték- és igazgatási szolgáltatási díjmentes.
Döntésben foglaltak végrehajtása, ellenőrzése, jogkövetkezménye:
A jegyző esetén közérdekű védekezést rendel el, melynek lebonyolítását követően az ügyiratot növényvédelmi bírság kiszabása céljából felterjeszti felettes élelmiszerlánc-felügyeleti szervéhez.
Allergén gyomnövény esetén a határozatban rögzített határidő lejárta után a Hatósági Osztály Általános Hatósági Csoportja által tartott helyszíni ellenőrzés. A kötelezés elmulasztása esetén eljárási bírság kerül kiszabásra.
Figyelem:
-A hatóság felhívja a földhasználók figyelmét, hogy folyamatosan ellenőrizzék a használatukban levő ingatlanokat, szükség esetén pedig tegyenek eleget a jogszabályban foglalt kötelezettségüknek és végezzék el a parlagfű-mentesítést.
-Külterületen a járási földhivatalok mezőgazdászai, belterületen a területileg illetékes jegyző ellenőrzik a parlagfű-mentesítés elvégzését.
-A helyszíni szemlék mellett az idei évben is elkezdődött a parlagfűvel fertőzött területek légi felderítése is, amelyet idén a Belügyminisztérium és a Földművelésügyi Minisztérium együttműködése alapján az Országos Rendőr-főkapitányság helikoptereivel végeznek augusztus végéig.
-A parlagfüves területek ellenőrzése megkezdődött, a jogsértés esetén kiszabható növényvédelmi bírság a fertőzött terület nagyságától függően 15 ezer forinttól 5 millió forintig terjed.
- Napjainkban Magyarország egyike Európa parlagfűvel leginkább fertőzött területeinek, a lakosság mintegy 20 százaléka szenved az allergia miatt.

Kérjük a lakosságot a fokozott odafigyelésre és irtásra!

Köszönettel: Látrányi Közös Önkormányzati Hivatal